Büşra Ersanlı’dan Bulut Falı

Prof. Dr. Büşra Ersanlı, Bulut Falı kitabında Bakırköy Cezaevi’nden Silivri F Tipi’ne uzanan tutukluluk safhalarını, tanığı olduğu zulmü ayrıntılarıyla anlatılıyor.

01 Kasım 2011 tarihinde KCK operasyonu adı altında tutuklanan Profesör Büşra Ersanlı’nın tutuklu kaldığı süre boyunca yaşadıklarını anlatan Mart ayında basılan Bulut Falı, hem kendisinin, hem de Türkiye’nin içinden geçtiği süreçlerin tanıklığıdır, teori ile pratiğin hesaplaşarak yarattığı güçlü ve sağlam bir farkındalığın ürünüdür.

Hapishanenin, mekânı daraltan, zamanın akışını durdurmaya çalışan yapısına karşı, “içeridekilerin” akli ve siyasi dayanıklılığını sağlamak için “dışarıdakilerin” de dayanışma ve sevgi içeren bir faaliyet içinde olmaları gerektiğini hissettiren Ersanlı, Bulut Falı’nda, kendisine gönderilen binlerce mektup ve kartın “içeriyi” nasıl da şenlendirdiğine vurgu da yapıyor.

Bulut Falı, renkli, güçlü ve gerçek bir hapishane kitabı.

Büşra Ersanlı

Büşra Ersanlı, İstanbul doğumlu. Hem ilkokulu hem de liseyi eski adıyla Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde okudu. 1972 Nisan ayında üniversitedeyken tutuklandı, Temmuz 1974’te çıkartılan siyasi affa kadar Ankara Yıldırım Bölge Cezaevi’nde kaldı. Kitaplar ve makaleler çevirdi. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz/Amerikan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu (1978) ve aynı üniversitenin Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktorasını tamamladı (1989). Üniversite yıllarında kısa sürelerle Vatan, Milliyet ve Sabah/ Turkish Times gazetelerinde yazılar yazdı. Çeşitli dernek ve vakıflarda barış ve insan hakları için çalıştı, kadın-erkek eşitliği için mücadele etti. 2009 yılında DTP Parti Meclisi’ne seçildi. 2011 yılında BDP Parti Meclisi ve Anayasa Komisyonu üyesi iken TMK çerçevesinde tutuklandı. Halen BDP Akademik Danışma Kurulu üyesidir. 1990 yılından beri Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyeliğini sürdürmektedir.

Kitapları: İktidar ve Tarih (1992), Her Yerde Her Zaman Siyaset (İbrahim Mazlum ile beraber, KA.DER, 2008). Derlediği kitaplar ise: Bağımsızlığın İlk Yılları (1994), Türkmenistan’da Toplum ve Kültür (1998), Saz’ın Söz’ün Ateş’in Ülkesi Azerbaycan (2004), Türkiye Siyasetinde Kürtler (2012).